Sosyal medya tek başına bir dünya olma yolunda hızla ilerlerken bugün sizlere 2017 yılında sosyal medyada meydana gelebilecek değişikliklerden bahsetmeye çalışacağım. Bildiğiniz gibi bundan 15 yıl öncesine kadar herhangi bir sosyal medya uygulaması bulunmamaktaydı. Daha sonra ilk olarak Facebook ve ardından Twitter hayatlarımıza girmeyi başardı. Son olarak da şu an İnstagram, Whatsapp ve Snapp gibi çok çeşitli uygulamalar hayatımıza girmiş bulunmakta. Bu uygulamalar her geçen gün daha da gelişmekte ve globalleşmektedir. Hal böyle olunca da büyük oyuncular bu uygulamalar üzerinden nasıl işler çevirebileceklerini düşünmeye başladılar ve sosyal medya artık büyük oyuncuların havuzu haline geldi.

1- Sanal ve Sosyal Ticaret

Ticaret insan hayatının vazgeçilmez bir parçasıdır. Her insan diğer insanlar ile alışveriş yaparak hayatta kalmaya çalışır. Günümüzde artık ticaret de sanal gerçekliğin bir parçası haline geldi. İnsanlar oturdukları yerden sosyal medya uygulamaları sayesinde büyük bir fabrikatör olabilmekteler. Özellikle hediyelik eşya alım satımında sosyal medyanın çok büyük bir payı bulunmaktadır. Bunun yanında aklınıza gelebilecek her şeyin ticareti sosyal medya üzerinden yapılabilmektedir. Şu an otomobil, ev ve arsa gibi çok ciddi şeylerin alım satımı bile sosyal medyadan yapılabilmektedir. İnsanlar sağa sola satılık ilanı asmak yerine sosyal medya uygulamalarında satılık ilanı vermeyi daha mantıklı bulmaktalar. Bu sayede hem daha fazla insana ulaşmış olmaktalar hem de bu iş için kendilerini fazla yormamış olmaktalar. Bu nedenle sanal ticaret 2017 yılında akıl almaz boyutlara ulaşacak gibi duruyor.

2- Canlı Yayın

Sosyal medya uygulamalarının son gözdesi canlı yayındır. Canlı yayın artık Facebook, İnstagram ve Periscope gibi uygulamalarda sıklıkla kullanılmaya başlandı. 2017 yılında bu uygulamanın zirve yapmasını bekliyoruz. İnsanlar gezdikleri yerleri diğer arkadaşlarına ve takipçilerine de aktarmak adına sosyal medya üzerinden canlı yayınlar yapmaktalar. Bu sayede bilgi, birikim ve kültür paylaşılmış olmaktadır.

3- Sosyal Oyunlar

Sosyal medya uygulamalarında insanların en çok vakit harcadığı şeylerden biri de oyunlardır. Facebook bu konuda şu an liderdir. Bünyesinde barındırdığı yüzlerce eğlenceli online oyun ile insanların en çok ziyaret ettiği site olmaya devam ediyor. Ülkemizde özellikle okey, batak ve satranç gibi oyunlar oldukça fazla oynanmaktadır. Bu oyunları arkadaşlarınız ile Facebook üzerinden oynamanız mümkün. Facebook bu konuda bu yıl ciddi gelişmeler yapacakmış gibi duruyor çünkü insanların oyunlara ilgisi Facebook yönteminin de dikkatinden kaçmıyor.

4- Mesajlaşma Seçenekleri

Sosyal medya kullanıcılarının bu siteleri kullanmalarındaki ana neden mesajlaşmaktır. İnsanlar arkadaşları ve aileleri ile bu uygulamalar üzerinden hiçbir ücret ödemeksizin mesajlaşabilmekteler. Bu sayede SMS için ekstra ücret ödemekten kurtulmaktayız. Sosyal medya uygulamalarındaki yeni özelliğe göre istediğiniz kadar grup mesajlaşması açabilirsiniz. Bu da demek oluyor ki arkadaşlarınız ile ortak bir grup kurabilirsiniz bunun yanında aileniz ve iş arkadaşlarınız ile de ortak bir grup kurabilirsiniz. Bu sayede ortak olan konularda hepiniz aynı anda haberdar olmuş olursunuz. Bu yöntemi şu an en çok sınıf öğretmenleri kullanmaktadır. Veliler için bu yöntem çok büyük bir nimettir. Çünkü öğretmenler ve diğer veliler ile anında çocukları hakkında fikir alışverişinde bulunabilmekteler.

5- Sosyal Reklamlar

Reklamlar hayatımızın her alanında olduğu gibi sosyal medyada da oldukça yer kaplıyor. Reklamlar üzerinden para kazananların sayısı inanılmaz boyutlara ulaştı. Siz de çok fazla takipçiye sahip bir sosyal medya kullanıcısıysanız size de yakın zamanda birçok reklam teklifi gelecektir. Bu sayede oturduğunuz yerden insanlara bir iki reklam izleterek ciddi miktarlar kazanabilirsiniz.


Comments

Powered by Facebook Comments

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>