Dünyada en çok kullanılan sosyal mecralardan biri olan Facebook’un özellikle sms’in yerini alan 0.facebook ücretsiz çalışması artık paralı oluyor.

Yapılan açıklamalar sonucunda Vodafone’un, 1 Aralık 2011 tarihinden itibaren ücretli olması beklenen 0.facebook.com servisi için Vodafone ücretsiz çalışmasını durdurdu.

Stratejik olarak Facebook kullanıcılarının hatları ile daha çok zaman geçirmeyi bağımlılık haline getirmeyi hedefleyen GSM operatörleri birçok ülkede yapılan dev anlaşmalarla hayata geçmişti.

Vodafone’nin yapmış olduğu bu uygulamanın getiri ve götürü ne olur bilinmez ama tüm telefon kullanıcılarının ücretsiz uygulamalar sayesinde cep telefonundan internete girme alışkanlığını kazanması hem Gsm şirketlerine, hem sosyal mecralara faydası olmuştur. Bu anlamda telefon markaları bile özellikle telefon reklamlarında sosyal ağlara direkt girebilecek uygulamalarının olduğunu ısrarla öne sürüyor.

Sosyal medyanın sosyo ekonomik gücü oluşturması ve bu sayede yeni pazarlar açması, var olan pazara yeni güçler katması beklenen bir gelişme idi. Bakalım yeni dönemde Gsm şirketleri nasıl bir strateji ile kullanıcılarının aklını çelecek.


Comments

Powered by Facebook Comments

Tagged with:
 

Comments are closed.