Facebook, engel tanımadan ilerlemeye, servis ve hizmetlerini genişletmeye devam ediyor. 660 milyonu aşkın üyesi bulunan Facebook bu sefer de, internet üzerinden konuşma teknolojisini servisleri arasına ekliyor. Direkt Facebook’un yaptığı bir gelişme olmasa da, bu uygulama Facebook üzerinden olacağından servisleri arasında düşünülebilir.

Voice over IP (kısaca VoIP), Skype ile birlikte ün kazandı ve verdiği kalite hizmeti sayesinde de bu alanda birinciliğini korumaya devam etti. Ancak; Skype’ın en büyük eksikliği, sosyal medyanın bu kadar büyümesini gözardı etmek ve bu mecralarda yeni projeler geliştirip, tam anlamıyla sosyal medyaya katılmamaktır. Dün yapılan bir duyuru Skype’ın birincilik için artık daha çok çabalaması gerektiğini gösterdi: Facebook kullanıcıları, T-Mobile, Bobsled uygulaması ile sosyal ağlarda internet üzerinden konuşabilecekler.

Bobsled, indirilebilir durumda. Uygulamayı indirdikten sonra, chat pencerenizi açtığınızda online olan arkadaşlarınızın yanında telefon simgeleri belirecek. Arkadaşlarınızın bu uygulamayı indirmemeleri sorun olmayacak çünkü mikrofon olduğu sürece karşı tarafla konuşma yapabilmeniz mümkün. Ayrıca ek bir özellik de, arkadaşlarınız uygun olmadığında onlara sesli mesaj bırakabiliyor olmanızdır. Akıllı telefonların artması ile birlikte sosyal ağlarda yapılan her yenilik mobil cihazlara da uygulanmaya başladığı için, bu uygulamayı mobil telefonlar için de geliştirmesi de yakındır. Bu şekilde akıllı telefonlar üzerinden Facebook VoIP uygulamasını ücretsiz olarak kullanmak mümkün olacak.

Facebook ve akıllı telefon kulllanımına yeni bir boyut getirecek olan bu uygulama iletişimin sınırlarını zorlayacak gibi görünüyor.


Comments

Powered by Facebook Comments

Comments are closed.