2014 yılında Facebook tarafından satın alınan WhatsApp, bilgilerin gizli kalınacağı sözünü vermişti. WhatsApp, Facebook uygulamasında bu bilgileri paylaşarak en büyük gizlilik kuralını çiğnedi.

1

WhatsApp kullanıcılarına bu yeni özelliği için sözleşmeyi yenileyip kabul ettirme yöntemini denedi. Sözleşmenin detayına pekçoğumuz bakmadığımız için bu maddeleri görmedik.  Söylenene göre bu bilgiler ilk olarak Facebook reklamlarında müşteri hedefleme için kullanılacak. İlerleyen günlerde ne olur bilinmez ama şimdiden önleminizi almakta fayda var.

Seçenek 1: Sözleşmeyi onaylamadan önce

1

Öncelikle “sözleşmeyi kabul ediyor musunuz?” diye soruluyor. “Sözleşmeyi oku” kısmına tıklayıp detaya girdiğinizde en altta “Bilgilerimi Facebook’la Paylaş” gibi bir kısım var. Burdaki check-box otomatik olarak seçili geliyor. Bu seçimi kaldırıp onaylarsanız bilgileriniz paylaşılmaz.

Seçenek 2: Sözleşmeyi okumadan onaylayanlar için

2

Uygulamada “Ayarlar>Hesap” kısmına girin ve en altta “Hesap Bilgilerimi Paylaş” kısmındaki seçimi kaldırın.

Bu seçimleri kaldırarak Facebook’dan tamamen kurtulduğunuzu düşünmeyin. WhatsApp’ın sık sorulan sorular kısmında “bu seçimi kaldırsanız bile sizlere daha iyi bir deneyim yaşatmak için bilgileriniz Facebook ailesi tarafından kullanılabilir” gibi bir kısım var.

Bu uygulamalar olmadan yapamıyorsanız biraz risk almak mecburi :)


Comments

Powered by Facebook Comments

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>