Facebook, Foursquare’in en büyük rakiplerinden biri olarak nitelendirilen Gowalla’yı açıklanmayan bir miktar karşılığında satın alıyor.

CNN Money’nin açıkladığı haber göre, Gowalla ekibinin büyük bir kısmı Facebook’un Palo Alto’daki ofisine geçecek ve Facebook’un çok yakında genel lansmanı yapılacak Timeline (Zaman Tüneli) özelliğine odaklanarak güzel ve kullanıcıların önemli ölçüde geri dönüşlerine uygun olarak çalışmalar yapacak.

Gowalla hakkında bilgi vermek gerekirse, geçtiğimiz aylarda yepyeni bir uygulama paketini hayata geçirdiğini, arkadaşlar veya aile bireyleri için sosyal rehberler oluşturmanın temellerini attığını söyleyebiliriz. Bu yenilikler esasında Facebook Timeline’ın hedefleriyle de fazlasıyla benzerdi ve Facebook’un bu yüzden satın alma kararı yaptığı da kulislerde konuşulan dedikodulardan bazıları.

CNN Money’e yaptığı açıklamada Gowalla’nın vizyonunun insanlara hikayeler anlatmak olduğunu, Facebook’un Timeline ile de benzer bir hedef taşıdığını, insanların hayatındaki önemli olayların sergilendiği bir alan haline getirmek istediğini söylerek vizyon anlayışının spesifik olarak benzer nitelikte olduğunu açıkladılar.

Gowalla kullanıcı sayısı açısından Foursquare’a göre düşük olsa da Facebook Yerler ile birleşerek mükemmel bir güç birliği ile güçlü bir rakip olacağının sinyalini vermiş oldu.


Comments

Powered by Facebook Comments

Tagged with:
 

Comments are closed.