Facebook, daha önce satın almış olduğu Instagram’a yeni özellikler ekledi. Instagram’ın yeni özelliklerini sizler için sıraladık:

Öncelikle Snapchat’e oldukça benzediğini belirtelim :)

Ekran Resmi 2016-08-03 09.17.23

 

“Instagram Hikayeleri” özelliği, ismiyle dahi “Snapchat Hikayeleri” ile aynı özelliklerde.

Hikayelere yüklenen paylaşımlar 24 saat sonra kendiliğimden siliniyor.

Ekran Resmi 2016-08-03 09.19.29

Hikayeler ana sayfadan farklı bir alanda görüntüleniyor.

Ekran Resmi 2016-08-03 09.20.49

Ayrıca fotoğraflarınızı çeşitle doodle’larla, yazılarla ve emojilerle süsleyebilirsiniz. Hatta kimlerin fotoğraflarınıza baktığı bilgisi de size sunuluyor.

Bu hikayelere ana sayfanın en üst kısmındaki ayrı bir bölümden ulaşıyorsunuz.

Ekran Resmi 2016-08-03 09.23.40

Hikayeleri normal fotoğraflardan ayıran bir ana özellik nasıl sıralandıkları. Instagram’da en son hikaye en yukarıda gözükmüyor, en yakın olduğunuz kişilerin hikayeleri en ön sırada çıkıyor. Bu yakınlığı da fotoğraflarınızı beğenme miktarınız, birbirinizin fotoğraflarına yorum atma miktarınız gibi ölçütler belirliyor.

Hikayeler için sağ tarafa tıklayınca bir kişinin hikayesindeki sonraki fotoğrafa veya videoya geçerken, sol tarafa tıklayınca yine o kişinin hikayesindeki önceki fotoğrafa veya videoya dönüyorsunuz.

Sola doğru kaydırınca da direkt olarak sonraki kişinin hikayesine geçiyorsunuz.

Ekran Resmi 2016-08-03 09.25.47

Sizi takip eden herkes hikayenizi görebilir fakat ayarlardan bazı kişilerin hikayelerinizi görmesini engelleyebilirsiniz. Normal paylaşımlarınız bu durumdan etkilenmez.

Hesabınız kilitli değilse, sizi takip etmeyen kişiler de profilinize girip profil fotoğrafınıza tıklayarak hikayenizi görüntüleyebilir.


Comments

Powered by Facebook Comments

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>