Elektrikle çalışan arabaların üretiminde lider ülkelerden olan Japonya, elektrik ile çalışan araç şarjı sorununa çözüm getiren ve bunu basit şekilde yapabileceğini gösteren bir ülke olarak karşımıza çıkıyor.

Mayıs ayındaki verilere göre Japonya’da 2829 adet CHAdeMO DC hızlı şarj istasyonu bulunmakta. Bütün Avrupa’da ise bu rakam sadece 1542, ABD’de ise 864 adet CHAdeMO DC istasyonu bulunuyor. Ayrıca bu şarj istasyonlarının yeni nesil hızlı şarj istasyonları olduğunu hatırlatmakta fayda var.

887cd643a359a65db18dda852b762509341ee25c

Nissan tarafından açıklanan rakamlara göre bütün elektrikli şarj istasyonlarının sayısı 40 bin civarındayken, benzin istasyonlarının sayısı sadece 35 bin. Yani aslında Japonya’da, benzin istasyonundan çok, şarj istasyonu bulunmakta.

Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen bir konferansta konuşan Nissan CFO’su Joseph G. Peter, bu veriler için “Büyümeye devam eden şarj altyapısı teknolojisinin gelişmesinde çok önemli bir adım.” diyor. Konuşmasının devamında ise, 40 bin olarak açıklanan bu rakamın evlerin içinde bulunan şarj ünitelerini de kapsadığını belirtiyor ve kamuya açık bu şarj istasyonları’nın çoğaltılması gerektiği hususunu ısrarla vurguluyor.

219

Türkiye’de ise Eşarj adlı şirketin sadece 150 adet istasyonu var. Yerli elektrikli otomobil üretimi yapılırsa, bu sefer bu pazarda ciddi bir yer almak adına bir şeyler yapabilir mi, hep birlikte göreceğiz.


Comments

Powered by Facebook Comments

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>