İnternet kullanımının artmasıyla birlikte en çok kullanılan internet alanlarının birisi sosyal medya hesapları olmuştur. Sosyal medya kullanımı giderek artmaktadır. Neredeyse yediden yetmişe herkesin bir sosyal medya hesabı artık var. Sadece bir sosyal medya hesabı değil birden fazla sosyal medya hesabı artık kullanılmaktadır. Bu hesapların kullanılması ne kadar aktif ve eğlenceli olsa da bazı dezavantajlar göstermektedir. Bu nedenle sosyal medya hesaplarının kullanılmasına dikkat edildiği sürece daha avantajlı olacaktır. Bu nedenle bu yazıda bazı dikkat edilmesi gereken noktalar verilecektir. Bu noktalara dikkat edildiği müddetçe hiç bir sıkıntı yaşanmayacaktır. Üç madde halinde sıralamak gerekirse;

1-) Kimlik Bilgileri

Bu maddelerin en önemlisi kimlik bilgilerinin açıklanması olmaktadır. Sosyal medya hesaplarında en çok paylaşılan şeylerden birisi fotoğraflar olmaktadır. Bu fotoğraflar paylaşılırken dikkat etmek gerekiyor. Kişisel bilgilerinizi kapsayan kimlik fotoğrafı veya kimlik bilgilerinin yansıtan yazılar paylaşılmamalıdır. Zira bu bilgilerin paylaşılmasında birçok kişinin bu bilgileri görmesi nedeniyle bazı sorunlar yaşanmaktadır. Bu bilgiler üzerinden birçok işlem yapılarak kişinin dolandırılması mümkün olmaktadır.

İyi niyetli, kullanıcıların yanında kötü niyetli kullanıcıların olması da muhtemel olduğundan bilgilerin paylaşılması doğru değildir. Sonradan düşünmek yerine paylaştıklarınızı en baştan düşünerek problemlerden uzak durmuş olursunuz. Kimlik bilgileri her kişiye özel olarak devlet tarafından düzenlenmiştir. Bu nedenle her şahsın sadece kendinin kullanması gerekir. Ancak bu bilgilerin başkaları tarafından kullanılması en tehlikeli durumları ortaya çıkarmaktadır.

2-) Konum Bilgileri

Son zamanlarda en çok önem arz eden durumlardan birisi konumların paylaşılmasıdır. En çok paylaşılan bilgilerin yanında konum bilgileri gelmektedir. Konum bilgilerinin yanında yaşadığınız ev gittiğiniz tatil yerlerinden bilgiler vermek ve resimler atmak çok eğlenceli gözükse de çok büyük sorunlara neden olmaktadır. Özellikle hırsızların işine yarayan bu bilgiler çok önemlidir. Kötü niyetli kullanıcılar tarafından bu bilgiler alınarak evde bulunulmayan zamanları fark ederek hırsızlık olayları yapılmaktadır. Bu nedenle evden uzak olunan zamanlar hesaplanarak kolayca hırsızlık yapılmaktadır. Bu nedenle paylaşımlar dikkatli yapılmalıdır.

3-) Fiş, Fatura ve Banka Bilgileri

Özellikle alışveriş yaptıktan sonra resim atan kişilerin dikkatinden kaçan en önemli unsur fatura ve banka bilgilerinin yanlışlıkla fotoğraflarda çıkmasıdır. Bu kaçınılmaz dikkatsizlikler çok büyük olaylara neden olabilmektedir. Bu bilgilerin ışığında yine art niyetli kullanıcılar bütün banka bilgilerinize ulaşabilirler. Bu hesapların bilinmesiyle birlikte banka hesaplarınızdan işlem yapabilirler. Sizleri basit bir şekilde dolandırarak maddi kayba uğratabilirler. Bu nedenle en dikkat edilmesi gereken bilgilerin gizliliği maddeleri bakımından listenin başından gelmektedir.

Her ne olursa olsun sosyal medya hesaplarının kullanılması çok eğlenceli olmaktadır. Herkesin arkadaşlarıyla kolayca iletişim kurabildiği en aktif yollardandır. Bu nedenle sosyal medya kullananların sayısı milyarları bulmaktadır. Artık hayatın içinde olağan bir hal almıştır sosyal medyanın yaygın hale gelmesi. Dikkatli bir şekilde kullanılması ile daha etkin bir şekilde kullanmak mümkündür. Özellikle gençlerin bu konuda tecrübesiz olması nedeniyle sık sık kontrol ederek kullanmalarını sağlamak gerekir. Fark etmedikleri kişisel bilgilerinin paylaşılmaması konusunda detaylı bilgiler vermek gerekir.

Ayrıca son zamanlarda sosyal medya kullanımını arması nedeniyle birçok olumsuz olay yaşanabilmektedir. Bu nedenle bu konuda derler verilmelidir. Özellikle gençlerin bu konuda bilinçlendirilmesi bu konuların başında gelmektedir. Bu maddelerden önce en çok dikkat etmek gereken nokta sosyal medya hesaplarının şifrelerinin başkalarıyla paylaşmamak gerekir. Şifreleri sadece kendiniz için belirleyin ve sevdiklerinizle dahi paylaşmaya özen göstermelisiniz. Sosyal medya hesaplarını sadece kendiniz yönetin. Başkalarına emanet ederek bilgilerinize kolayca ulaşılmasına fırsat vermeyiniz.


Comments

Powered by Facebook Comments

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>