Günümüzde insanların artık normal hayatlarının dışında ikinci bir hayatları daha var. Hemen hemen her insan bugün bir sosyal medya kullanıcısı olma durumunda. Sosyal medya alanları, dış çevrede, arkadaş çevresinde veya kalabalık akraba ortamında, asıl olanın dışında davranıldığı ve bu hal durumun diğer insanlar ile paylaşılmasında aracı olarak kullanılan sanal bir mecradır. Tatillerde, yemeklerde, sohbet ortamlarında insanların cebine kolayca sığdırdığı bir akıllı cep telefonu ile bu durumu sergileyen insanlar, örneğin o sırada yaptığı sohbetin yarıda kesilip kesilmemesini düşünmez bir hale gelmiş durumdadır. Yaş sınırlamasının olmadığı olsa bile kolayca aşıldığı sosyal medyada ortamlarında artık insanlar, istedikleri kişilere istedikleri ifadeleri ve sözleri kullanarak bir nevi onların özel hayatına girmekten çekinmeyecek bir hale gelmiştir.

Ayrıca yapılan bu davranışlar hiç de anormal karşılanmıyor. Ne giyiliyor, nereye gidiliyor, nereden gelinip nereye gidiliyor, ne zaman uyunuyor ya da ne izliyor gibi bütün anların paylaşıldığı sosyal medya, bugün hemen hemen tüm yaş grubundakilerin üzerinde bağımlılık yapmıştır. Aynı zamanda insanlar bu bağımlılıklarının farkında olmadığı gibi bu durumdan hiçte rahatsız değiller. Tam aksine sanki geçmişten beri sosyal medya ile yaşıyormuş gibi davranılıyor. İnternetin olmadığı bir konum artık tercih edilemez olmuştur. Evde aile ilişkileri bağlamında ya da arkadaş çevresi ile üzerinde konuşulan konular artık sosyal medyadaki konulara bağlı durumdadır.

İnsanların birbirlerine video izletme çabası ya da yanlarında olan insana bile sosyal medya üzerinden ulaşmaya çalışmak veya etiketleme aracılığı ile sosyal medya üzerinden diyalog kurmak gibi artık gündelik hayatın normal bir akışı olan durumlar sosyalleşmeyi bozan, rahatsızlık veren bir hal almış durumdadır. Artık bu gibi durumlar insanlar üzerinde alışkanlıktan da öte bir bağımlılık derecesine gelmiştir.

Peki Sosyal Medya Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur?

Sosyal medyanın insanlara hükmettiği çağımızda öncelikli olarak buna karşı kurallar koyulmalıdır. Sabah uyanıldığında ilk olarak bakılan şey ne yazık ki sosyal medyadaki hesapları oluyor. Bu yüzden ilk olarak buna engel olunmalıdır. Öncelikle telefon bireyin yattığı yataktan, hatta odadan dışarıda olmalıdır. Bu durum kişiyi hem sosyal medya bağımlılığından kurtulması için bir adım olacaktır hem de telefonun saçtığı radyasyondan uzak kalındığı için rahat ve güzel ve rahat bir uyku uyumasını sağlayacaktır. Sabah uyanıldığında ilk iş olarak telefona bakmak yerine güne hem fizyolojik hem de psikolojik olarak enerjili bir şekilde başlamak için egzersiz yaparak başlanmalı, kullanılan teknolojik cihazlar olabildiğince az kullanılmaya çalışılmalıdır. Sosyal medya hesabından gündemi takip etmek yerine haber sayfalarından önemli gelişmeleri takip etmek internetin daha verimli kullanılması adına bir yarar sağlayacaktır.

En önemli etmen, psikolojik bir rahatsızlığa kadar gidebilen, yaşanılan her anı paylaşma düşüncesinden ve duygusundan vazgeçmeye yönelik olmalıdır. Eğer kişi fotoğraf paylaşmadan ya da bulunulan konumu bildirmeden vakit geçiremiyorsa bir psikologdan yardım almalıdır. Çünkü artık kişi bu durumda anını yaşayamıyor, yaşadığı anlardan artık zevk almaz bir hale geliyor demektir. Bu da şu an fark edilmese de daha sonra ki zamanlarda kişiye zarar verecektir. Eğer birey kendini telefon ve dolayısı ile sosyal medyalardan alamıyorsa kendisi için sosyal ve fiili faaliyetlerde bulunmalıdır. Bu durum bağımlı kişiye motivasyon sağlayacaktır. Birey, kişisel zevklerine göre uğraşacak hobiler bulur ise, teknolojiyi ve interneti daha olumlu ve yararlı şeyler için kullanabilmeyi öğrenecektir.

Ulaşılamayan kitaplara, pdf olarak internet üzerinden ulaşılabilir, bu mecrada kişiler kendini olumlu yönde geliştirebilirler. Yine aynı zamanda bu gelişimi destekleyecek videolar da izlenebilir. Sonuç olarak artık tek tek bağımlısı olunan sosyal medya hesaplarını akıllı telefonlarda silmeye başlamak ya da daha kontrollü kullanmak bağımlılıktan kurtulmaya yardımcı olacaktır.


Comments

Powered by Facebook Comments

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>