Günümüzde sosyal medya çılgınlığı aldı başını gidiyor nitelikte. Hemen hemen hayatımızın her alanına yerleşen sosyal medya insan üzerine olumlu ya da olumsuz bir sürü etken bırakmaktadır. Sosyal medya başlıktan da anlaşılacağı üzerine sosyale yani genele hitap eden geniş bir yelpazedir. İnsanların birbirleri ile iletişimde birçok iletişim kanalının önüne geçen sosyal medyaya katılım sürekli olarak artış göstermektedir. Sosyal medyayı sağlıklı bir şekilde kullanmak önemlidir. Günümüzde birçok insan sosyal medya üzerinden farklı aktiviteler yapmakta ve bu aktiviteler insan olumlu olduğu kadar negatif yönde de eksiler katmaktadır. Bu nedenle artan sosyal medya ihtiyaçlarını kesinlikle şahsi nedenlere bağlı olarak yararlı yönlerini kullanmalı ve olumsuzluklara mecal verilmemelidir.

Sosyal Medyanın Önemi Nelerdir?

Sosyal medya ilk ve öncelikli özelliği iletişimde kolaylık sağlamasıdır. Dünya üzerinde birçok insanı şahsen tanımasanız bile sosyal medya üzerinden şahsi ya da genel hesaplarınızdan tanışarak iletişime geçebilirsiniz. Bu nedenle insanlar arasında en etkili ve görsel iletişim kanalı olma özelliğini göstermektedir. Sosyal medya yine insan hayatına farklı bir açı getirerek şahısların ya da firmaların sosyal medya hesaplarında sanal pazara girmeleri ve ürünlerini pazarlamalarıdır. Kesinlikle günümüzün trendi sosyal medya üzerinden yapılan e satışlardır. Günümüzde pazar ortamı sanal aleme taşındığı için sosyal medyaya olan talepte buna paralel olarak artış göstermiştir. Hemen hemen her firma ürünlerini internet sitelerine taşımış ve bu pazarın içerisine sosyal medya sayesinde giriş yapmıştır.

İnsanların çalışma hayatında kadın erkek ayrımı yapmadan daha fazla yer alması ve sanayileşmenin sürekli olarak artış göstermesi insanların gezerek alış veriş yapmasının önüne geçmiştir. Bu nedenle insanlar günlük ihtiyaçlarını almak için sanal aleme yönelmiş ve sosyal medya hesapları üzerinden alış veriş yapmaya başlamışlardır. Sanal dünya daha geniş bir pazar ortamı sunduğu için ürün çeşitliliği daha fazla olmakta ve insanlara farklı seçenekler sunmaktadır. Böylelikle insanlar sosyal medya hesaplarından firmaların satışlarını takip edebilmekte ve kolaylıkla alış verişlerini yapabilmektedirler. Artık sosyal medya her yerimizi kaplamış ve hayatımıza büyük kolaylıklar sağlamıştır.

Özellikle pazarlama ve alışverişte çağ atlanmış ve alış veriş daha modern bir havaya sosyal medya sayesinde geçiş yapmıştır. Sosyal medyanın önemi insanlar ve firmalar sayesinde iyice benimsenmiş ve pazarlama konusunda satış stratejileri geliştirilmeye başlanmıştır. Günümüzde birçok küçük işletmeden tutunda en büyük holding şirketlerine kadar hatta kamusal kuruluşlar bile sosyal medyayı yakından takip etmektedirler.

Sosyal Medya Hayatımızın Her Aşamasında Yer Almakta Mıdır?

Sosyal medya artık hayatımızın her aşamasına yerleşmiş durumdadır. Haber, spor, alış veriş, pazarlama, reklam, şahsi hesaplar, ürün tanıtımları, magazin, tatil, turizm, iş ilanları gibi aklınıza gelecek her alanda sosyal medya öne çıkmaktadır. Sosyal medya insanları her olaydan haberdar etmekte ve insanlara geniş ufukların yolunu açmaktadır. Ülkemizde olduğu kadar dünya ülkelerinde de sosyal medya çılgınlığı hat safhaya ulaşmış ve her şey sosyal medya üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Sosyal medya gerçekten insan hayatına öyle bir girmiştir ki neredeyse sosyal medya hesabı olmayan insan yok denecek kadar azdır.

Sosyal Medyanın Çok Kullanılmasının Başında Yatan Gerçek Nedir?

Özellikle akıllı işlemci telefonlar hayatımıza girince ve GSM operatörleri de bol internet kullanım hakkı verince sosyal medya kullanımı kaçınılmaz bir hal almıştır. Sosyal medya hesaplarını iyi yönde kullananlar olduğu gibi kötü amaçlarla kullanıp insanı kandıran çeşitli şebeke kuruluşları da bulunmaktadır. Güvenli görmediğiniz sosyal medya hesaplarını lütfen şikâyet ederek daha da gelişmelerine ve insanları tuzağa düşürmelerine mecal vermeyiniz. Sosyal medya yerinde kullanılmalı ve insana yarar sağlayacak şekilde uygulanmalıdır.


Comments

Powered by Facebook Comments

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>