Sosyal medya mecralarından en tematik yapıya sahip olan ve hedef kitle olarak net bir duruş sağlayan Twitter’ı Türkçe dil özelliği başladıktan sonra Türk kullanıcılarında nasıl bir değişiklik oldu bu yazımızda istatistikler ile beraber sizleri bilgilendiriyor olacağız.

Twitter’ı Türkçe Kullanan Kaç Kişiyiz?

Semiocast’in yapmış olduğu araştırma dünya genelinde Twitter kullanıcılarının mesajları incelenerek kullanılan dillerinin belirlenmesi ve bunun istatistik sonuçları ile ilgili.

İngilizce, 2010 Temmuz – 2011′in Ekim ayına kadar geçen süre içinde yazılan 5.6 milyar mesajın analizi ile oluşturulan raporda ilk sırada. Var olan dil seçeneklerinin uzunca süre kısıtlı olması, kullanıcıların kendi dilleri ile giriş yapamamalarına neden olduğunu ve İngilizcenin enternasyonel bir dil olduğunu düşünürsek sonuç beklenen bir yapıda

Sıralamada;

%39 ile İngilizce,
%14 ile Japonca,
%12 ile Portekizce bulunuyor.

Araştırmada listelenen 61 dil arasında Türkçe ise %0.8′lik paya sahip ve yıllık kullanımına bakıldığında %290 gibi önemli bir artış gözlenmekte bunun en büyük nedenisi ile Türkçe dil seçeneğinin başlaması ile beraber artan kullanıcı sayısı ve artan popülarite.

Sosyal medyanın topluluğu hızlıca oluşturması ve konu ile ilgili tepki verebilmesi ilginç bir istatiğinde açıklaması esasında çünkü Arapça’nın bir yılda % 2146 gibi rekor bir büyümeyle Twitter’ın en çok kullanılan 8. dili olması Arap Baharı döneminde olaylarda halkın sosyal medya üzerinden organize olmasından kaynaklandığının bir göstergesi.


Comments

Powered by Facebook Comments

Comments are closed.