WhatsApp yeni özelliği ile kullanıcıların karşısına çıktı ve büyük beğeni topladı. Artık whatsapp’ta durum güncellemeleri kısmında, durumunuzu güncellerken, sadece işte, okulda veya meşgul gibi kelimeler kullanarak kendinizi anlatmak zorunda değilsiniz. Whatsapp kullanıcılarına durumlarını fotoğraf, video veya gif’ler ile paylaşma imkanı veriyor. Durum güncelleme özelliği Whatsapp’ın kullanıcılarına 2009 yılında açtığı bir özellikti ve whatsapp uzunca bir süre bu alanda herhangi bir değişikliğe gitmedi. Kullanıcılar, durum özelliği sayesinde sadece kelimeler ile ifadede bulunabiliyorlardı. Ancak bu yeni atağı ile whatsapp daha da bir dinamizm kazanacak gibi görünüyor.

Snapchat ile tüm dünyayı etkisi altına alan, bir süre sonra kaybolan anlık video veya fotoğraf paylaşımları, insanlar tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanmıştı. Böylece insanlar duygu ve düşüncelerini, yaptıklarını, gittikleri yerleri, yediklerini, içtiklerini, giydiklerini, gün içindeki yüzlerce ayrıntıyı anında paylaşabilir hale gelmişlerdi. Bu özellik Facebook tarafından da kullanılmaya başlandı. Ve daha sonra instagram’da da bu özellik etkin hale getirildi. Hikaye özelliği ile kullanıcılar tıpkı Snapchatte olduğu gibi anlık paylaşımlar yapabilmeye başladı. Whatsapp da işte bu trende ayak uyduracak özelliğini kullanıcıların hizmetine sundu. Artık whatsapp’ta da tıpkı diğer sosyal medya mecralarında olduğu gibi durum güncellemeleri kısmında anlık paylaşımlarda bulunulabilecek.

Diğer sosyal mecralarda da olduğu gibi whatsapp arkadaşlarımızın durum güncellemelerini yeni eklenen durum sekmesi altından takip edebiliyor olacağız. Diğer uygulamalarda olduğu gibi whatsapp yine benzer şekilde durum güncellemelerini kimlerin izleyip kimlerin izleyemeyeceğine karar verme imkanı sunuyor. Bir de hatırlanacağı gibi whatsapp yazışmaların güvenliği için uçtan uca şifreleme denen bir güvenlik uygulamasını aktive etmişti. İşte durum güncellemeleri altında paylaşılacak tüm fotoğraflar, videolar, gifler kısacası tüm medyalar da uçtan uca şifreleme özelliği sayesinde korunuyor olacak.

Böylece güvenli bir şekilde artık whatsapp üzerinden de kullanıcılar anlarını paylaşmanın keyfini sürecek. Normalde de sıklıkla kullanılan durum özelliği özellikle fotoğraf video gibi medyaların da paylaşılabilmesi ile daha da hareketlenecek ve renklenecek gibi görünüyor.

Whatsapp artık 1,2 milyar kullanıcıya sahip dev bir mecra. Sohbete ve kişiler ile paylaşıma imkan veren bu mecra artık durum güncellemeleri özelliği ile aynı zamanda facebook, twitter, instagram, snapchat gibi sosyal bir ağ olmaya da başlıyor. Whatsapp kişiler arasında gün içerisinde iletişim kurmak amacıyla yoğun olarak kullanılan bir uygulama. Kişiler neredeyse tüm yazışma ve iletişimlerini whatsapp üzerinden sağlıyorlar. Bu açıdan bakıldığında şuan yeni sunulan bu özelliğin kısa sürede milyonlarca ve milyarlarca insan tarafından kullanılabilecek olduğunu söyleyebiliriz.

Whatsapp uygulamasının sunduğu 24 saat içinde kaybolan durum güncellemeleri özelliği hem İOS hem de Android’lerde kullanılabiliyor olacak. Eğer telefonunuzda whatsapp uygulamasını açtığınızda durum güncellemesi kısmında bu yeni özelliği göremiyorsanız, hemen whatsapp uygulamasını güncelleyerek siz de bu özelliği kullanarak fotoğraf veya videolar paylaşarak bu özelliği deneyimleyebilirsiniz.

Peki, WhatsApp 24 saat içinde kaybolan durum güncellemeleri özelliği nasıl kullanılıyor

Whatsapp 24 saat içinde kaybolan durum güncellemeleri özelliğini kullanmak için öncelikle whatsapp’ın güncel bir sürümüne sahip olmanız gerekiyor. Eğer uygulamanız güncel ise whatsapp’ı açtığınız anda sohbetler, durum ve aramalar diye 3 sekme görüyor olacaksınız. Bunlardan ikincisine yani durum sekmesine geldiğinizde kişilerinizle 24 saat içinde kaybolan medyalar paylaşabileceğinizi söyleyen bir not göreceksiniz ve hemen altında durumum yazan kısma tıklayarak ister video ister fotoğraf isterseniz de gif paylaşabilirsiniz. Kendi durumunuzun altında da arkadaşlarınızın durum güncellemeleri paylaşımlarını görebilirsiniz.

WhatsApp 24 saat içinde kaybolan durum güncellemeleri özelliğini yayına aldı.

Kullanıcılara da bu yeni özelliği kullanıp, deneyimlemek kaldı. Yakında gelecek yorumlar merakla bekleniyor.


Comments

Powered by Facebook Comments

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>