Kısa süre önce paylaştığımız 600.000 Facebook kullanıcısının yaşadığı Hacker saldırısını blogumuzda sizlere aktarmıştık. Yine Hacker saldırısı yine kullanıcı madurları ile sizlere yeni olayı anlatmak istedik.

Peki bu sefer ki kurbanlar kimlerdi?

Ülkemizde de önemli markaların internette yaşadığı saldıralar sonucunda yaşadıkları zararı gün ve gün görüyoruz fakat bu sefer ki saldırı İsveç’te meydana geldi ve 400 binden fazla kullanıcı hesabını internete düşürdü.

İsveç’te 400 binden fazla kullanıcı hesabının internete düşmesi sonucu ile 60′a yakın web sitesi saldırıdan etkilendi ve güvenilirliğini kaybetmiş oldu.

Salı günü patlak veren hacker skandalda, İsveçli politikacı William Petzall’ın Twitter hesabı üzerinden şifrelerin bazı gazetecilere ait e-mail hesaplarına gönderilmesiyle patlak verdi. Petzall, bu skandalla kesinlikle alakası olmadığını açıklamasına rağmen konuyla ilgili yorum yapmaktan da kaçındı. Twitter hesabının hack’lendiğini bu yüzden bu tarz çalışmaların ortaya çıktığı söylemeside sorulan soruların cevapsız kalmasına neden oldu. Twitter hesabının şu an kapalı olmasıda ayrı bir dip not olarak açıklamak istedik.

Yine bir benzer saldırıda Bloggtoppen.se’in SQL saldırılarıdan 94 bine yakın kullanıcı hesabının Twitter üzerinden paylaşılmasına neden olmuş, Bloggtoppen’in kurucusu Jimmy Holmlund, sitenin kapatıldığını söylemekle yetinmişti. Fakat garip olan diğer bir mevzuda Jimmy’nin Petzall’ın Twitter hesabı üzerinden şifrelerin yayınlandığından haberi olmaması idi.

Salı günü yapılan saldırıların sonrasında ki gün ise 180 binin üzerinde kullanıcı hesabının bu durumdan etkilendiği ortaya çıktı. Hesapların 210 bin kadarı Gratisbio.se’ye aitken, bu veritabanındaki kullanıcı adı ve şifreler salı günü internete servis edilmesi herşeyin cevabını net olarak ortaya koydu.

Bakalım ülkemizde de bu tarz saldırılar olucak mı? Oluyordur da ama markaların yaptırımı ile gizli tutulmasıda işin diğer yüzü.


Comments

Powered by Facebook Comments

Comments are closed.